کودهای کلات

کود کلات چیست ؟

کود کلات ، نوعی مجموعه شیمیایی ارگانیک است که در آن عنصر مورد نیاز و ضروری برای گیاه که اکثرا از دسته فلزات مورد نیاز هستند را پوشش می دهد . در کود کلات ، فلز مورد نظر به طور مستحکم توسط ساختار ارگانیک خود محافظت شده است و اجازه نمی دهد تا این عنصر با سایر مواد موجود در خاک واکنش نشان داده و در نتیجه از دسترس گیاه به طور نامحلول خارج شود.

به طور خلاصه :
کلات گرها مولکول های آلی هستند که یون های فلزی مانند کلسیم، منیزیوم، آهن، مس و روی را محکم نگه می دارند و به طور آهسته در اختیار گیاهان قرار می دهند .
بطور کلی کود کلات در تغذیه گیاهان می تواند هم سرعت بخش رشد گیاه و هم تضمین کننده سلامت آنها باشد.
فلزات و کلات گرها ساختار حلقه مانندی تشکیل می دهند. این ساختار به آنها کمک می کند تا کمتر در معرض واکنش قرار بگیرند که این ویژگی آنها را برای استفاده در کشاورزی مطلوب می سازد.
برای مثال اگر نمک های ارگانیک فلز (آهن سولفات) به برخی خاک ها اضافه شود ، بخش زیادی از آهن به فرم هایی که قابل جذب نیستند در می آید که این مشکل با استفاده از کلات گرها برطرف می شود.

برخی از کلات گر های مصنوعی عبارتند از:

  1. اسید اتیلن دی آمین تترا استیک  (EDT A)
  2. اسید -N (هیدروکسی اتیل) اتیلن دی آمین-تری استیک(HEEDT A): همچنین به عنوان EDTA-OH شناخته می شود.
  3. اسید پنتا استیک دی اتیلن-تریامین (DTPA)
  4. اتیلن دیامین – دی- (اسید هیدروکسی فنیل استیک) (EDDHA): همچنین به عنوان N ، N’-اتیلن-بیس-۲ (ohydroxyphenyl) – شناخته می شود گلیسین (EHPG)
  5. اتیلن dl آمین دی ( o-هیدروکسی-p-متیل فنیل) استیک اسید (EDDHMA)
  6. اتیلن-دیامین-دی- (۵-کربوکسی -۲-هیدروکسی فنیل) استیک اسید (EDDCHA)
  7. اسید نیتریلو-تری استیک (NT A)
  8. گلوکوپتونیک اسید
  9. اسید سیتریک

مزایای استفاده از کود کلات نسبت به سایر فرم ها

۱_ مقدار کمتری از این نوع کودها مورد نیاز هستند چون به میزان بسیار بیشتری توسط گیاه جذب می شوند. بنابراین با اینکه کود کلات گران تر است اما مقرون به صرفه تر هم هست .

۲_ کود کلات خیلی راحت توسط برگ ها و ریشه های گیاه جذب می شود چون کلات ها اصولا نوعی ماده آلی و نزدیک به ساختار مولکولی گیاهان محسوب میشوند .
همچنین فرآیند کلات گری بارهای مثبت را از میکرو مغذی ها حذف کرده و چون آنها تمایل دارند منفی یا خنثی باشند بنابراین میتوانند با سرعت بیشتری در منافذ برگ و ریشه نفوذ کنند و از آنجایی که این منافذ دارای بار منفی هستند بار مثبت مواد ریز مغذی ممکن است به این منافذ ورودی بچسبند و جذب را برای گیاه دشوار کند. وقتی کود کلات خنثی استفاده می شوند چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد.

۳_ کود کلات به راحتی در گیاه جابجا می شود و عمل آنها تا حدی سیستمیک است.

۴_ کود کلات به راحتی توسط سیستم گیاهی اسیمیله می شوند.

۵_ احتمال سوختن گیاه هنگام استفاده از کود کلات کم است چون مواد آلی هستند.

۶_ در شرایط قلیایی، استفاده از کود کلات آهن، روی، منگنز و مس راه بهتری برای تامین مواد مغذی است.

۷_ کلات ها با طیف وسیعی از آفت کش ها و کودهای مایع قابل ترکیب و اختلاط هستند چون آنها با سایر اجزا واکنش نمی دهند. بیشتر کود های کلات می توانند با کود های جامد و مایع ترکیب شوند.

۸_ کود کلات به راحتی آب شویی نمی شود و روی سطح خاک قرار میگیرد.

معرفی کلات آهن بیوفیلد فروکس 6% اسپانیایی :

کود کلات آهن بیوفیلد 6% ، یکی از بهترین و مفیدترین کودهای ریز مغذی آن هم به صورت کلات و محصول کمپانی بیوفیلد اسپانیا است که می تواند عنصر آهن را که نقش مهمی در فرآیند فتوسنتز ، غذا سازی و استقامت و شادابی عمومی برای گیاه بازی می کند را بخوبی در دسترس گیاه قرار دهد و نقش مهمی در ممانعت از رسوب آهن در خاک و از دسترس خارج شدن آن بازی کند.

کلات آهن بیوفیلد 6 درصد

شما کشاورز و باغدار گرامی میتوانید برای مشاهده جزئیات بیشتر از نحوه خرید و ارسال کود کلات آهن بیوفیلد فروکس اسپانیایی اینجا کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید