گلگاه-گوجه-در-اثر-کمبود-کلسیم

کلسیم از عناصر پرمصرف و ماکرو ثانویه و از مهم‌ترین عناصر معدنی است. کلسیم تعیین‌کننده کیفیت میوه بخصوص در درختان پسته، سیب و گلابی است. این عنصر در مناطق سردسیر بهتر جذب می‌شود و این‌ یکی از دلایلی است که سیب مناطق سردسیر کیفیت بهتری دارد. وجود مقادیر بالای کلسیم در میوه در بحث انبارداری و حمل‌ و نقل اهمیت بسیار بالایی دارد .

اهمیت کلسیم بر کیفیت عملکردی گیاه و میوه

1 ـ تقویت و استحکام دیواره سلولی
2 ـ افزایش کیفیت ظاهری میوه و بازار پسندی آن
3 ـ افزایش مقاومت در برابر تنش های محیطی، آفات و بیماری‌ها
4 ـ افزایش مدت انبارداری میوه
5 ـ کاهش ریزش گل، برگ و میوه
6 ـ مشارکت در فرآیندهای آنزیمی و هورمونی گیاه
7 ـ کنترل رشد و تقسیم سلولی

کمبود کلسیم چه مشکلاتی برای میوه و گیاه ایجاد می‌کند؟

کمبود کلسیم در گیاهان به‌ندرت اتفاق می‌افتد و اغلب در خاک‌های شنی در طول خشکسالی بروز می‌کند. علائم این کمبود در مرحله اول در بافت‌هایی که رشد سریعی دارند مانند برگ‌ها و ساقه‌های جوان خود را نشان می‌دهد،ساقه‌های جوان توسعه ضعیفی پیدا می‌کنند و با گذشت زمان تعداد آن‌ها نیز کمتر می‌شود.

کمبود کلسیم در گیاه
عوارض کمبود کلسیم در گیاه

در ابتدا، برگهای تازه یا میانی به‌ طور تصادفی دچار لکه‌های کلروز در اعضای خود می‌شوند. اگر این حالت اصلاح نشود، این برگ‌ها به‌ سمت بالا یا پایین پیچ می‌خورند و لبه‌های آن‌ها بتدریج دچار نکروز و سوختگی می‌گردد. برگ‌های بالغ و پیرتر معمولاً دچار آسیب نمی‌شوند.

گلگاه-گوجه-در-اثر-کمبود-کلسیم

در اثر کمبود کلسیم معمولا سیستم ریشه ضعیف می‌شود و گیاه تمایل به خم‌ شدن و باز شدن اعضای خود را دارد. با پیشرفت کمبود، گل‌ها از بین می‌روند و بخش‌های در حال رشد برگ‌های جوان به‌ نظر سوخته می‌آیند و به‌ راحتی از بین می‌روند.

در اثر کمبود کلسیم ، میوه‌ها کوچکتر شده و بی‌ طعم هستند. در مورد گیاهانی مثل خیار، فلفل و گوجه‌ فرنگی، در انتهای محل شکوفه‌ دهی، گیاه دچار پوسیدگی می‌شود ، همچنین نرخ جوانه‌زنی بذرها نیز کاهشی محسوس می‌یابد.

کود مایع کلسیمی بیوفیلد مینوکاب قهرمان مبارزه با کمبود کلسیم گیاه

یکی از بهترین کودهای جبران کننده کمبود کلسیم در گیاه ، کود مایع کلسیمی بیوفیلد مینوکاب محصول کشور اسپانیا است . این کود با تامین عنصر کلسیم و بر مورد نیاز گیاه، سبب تقویت دیواره سلولی شده و با راه اندازی و تقویت متابولیک گیاهی جذب سایر عناصر مورد نیاز گیاه همچون منگنز ، روی ، آهن و منیزیوم را هم برای گیاه بهبود می دهد.

کود مایع کلسیمی بیوفیلد مینوکاپ

این کود همچنین باعث کاهش اثرات مخرب استرسی محیط روی گیاه شده و کیفیت میوه ها و رشد آنها را به شدت افزایش می دهد .
این کود یک ترکیب ایده آل برای تمامی مراحل زندگی گیاه می باشد که به شکل محلولپاشی و نیز کود آبیاری مصرف می شود.

شما کشاورز و باغدار گرامی میتوانید برای مشاهده جزئیات بیشتر از نحوه خرید و ارسال این کود کلسیمی اینجا کلیک کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید