بهترین بذر ذرت با تناژ بالا

یکی از سوالات فراگیر و پر پرسش در بین کشاورزان ذرت کار در مورد انتخاب بهترین بذر ذرت با تناژ بالاست و فراوانی این سوال آنقدر بالاست که گاها به معضلی بزرگ برای انتخاب نوع بذر ذرت جهت کشت در مزرعه آنها تبدیل شده است و این موضوع زمانی بزرگتر و بغرنج تر می شود که با تعدد بذور ذرت موجود در بازار کشاورزی ایران روبرو می شویم !

بهترین بذر ذرت با تناژ بالا ! افسانه یا واقعیت ؟

اما اگر بخواهیم با زبان خودمانی و سلیس صحبت کنیم ، واقعیت آن است که انتخاب بهترین بذر ذرت با تناژ بالا یک سوال انحرافی محسوب می شود و در تکمیل این جمله باید این پرسش را این گونه اصلاح نمود که بهترین بذر ذرت با تناژ بالا در کجا ؟ این کلمه کجا یک کاراکتر تعیین کننده در انتخاب بهترین بذر ذرت با تناژ بالاست ، چرا که موقعیت مکانی و جغرافیایی تقریبا تمام پارامترهای محاسباتی ما را در انتخاب بذر ذرت به هم ریخته و لازم است تا در معیارهای لازم برای انتخاب بهترین بذر ذرت در آن مکان خاص تجدید نظر کنیم !

به زبان ساده تر اگر معیار انتخاب بهترین بذر ذرت را در استان گرمسیری همچون استان خوزستان تعریف کنیم ، بایستی دماهای بالای 40 درجه در طول روز را در نظر گرفته و سپس در این مورد اظهار نظر کنیم و صرفا به پاسخ سوال انتخاب بهترین بذر ذرت با تناژ بالا بسنده نکرده و این جمله را با کلمه کجا تکمیل کنیم .

تمام این مطالب گفته شد تا خواننده گرامی بداند که نویسنده معیار لازم برای انتخاب بهترین بذر ذرت را تنها تناژ نهایی نمی داند و کیفیت علوفه تولیدی به لحاظ مقدار فیبر ، پروتئین ، ماده خشک و قند ، میزان مقاومت در برابر بیماری ها ، تنش ها ، ورس و … را در این ارزیابی نیز در نظر می گیرد و سپس به موضوع تناژ می پردازد ، اما به جهت اینکه سوال موضوع مقاله تناژ بالاست ، ما هم در این مقال به موضوع تناژ می پردازیم و سعی می کنیم سوال کشاورزان عزیز را پاسخ دهیم و از نگاه آنان به حاشیه نپردازیم و این جمله کلیدی را سعی می کنیم همیشه به یاد داشته باشیم که وقتی از ما می پرسند بهترین بذر ذرت کدام است می گوئیم از نگاه چه کسی ؟

بهترین بذر ذرت با تناژ بالا از نگاه چه کسی ؟

اگر از نگاه کشاورز به موضوع نگاه کنیم ، بهترین بذر ذرت بذری است که تناژ بالایی برای او ایجاد کند چرا که عدد و رقم سود مالی او را بهتر می کند ، اما اگر از زاویه دید مصرف کننده علوفه (دامدار) که مصرف کننده نهایی محسوب می شود بیشتر اوقات در خرید علوفه موضوع کیفیت آن را مد نظر قرار داده و تمایل دارد علوفه ای را که خریداری می کند به لحاظ قند ، پروتئین ، فیبر و ماده خشک در بهترین میزان خود باشد تا بتواند راندمان بهتری را در تولید به دست آورد .

اما در ادامه می خواهیم از نگاه کشاورز به موضوع بنگریم و معیار مورد علاقه او را مد نظر قرار داده و مجدد سوال کنیم واقعا بهترین بذر ذرت با تناژ بالا کدام بذر ذرت است ؟

در پاسخ به این سوال و با در نظر گرفتن آنچه در بالا به آن پرداخته شد بایستی بگوئیم پاسخ شما بذر ذرت دکالب 7240 است، چرا بذر ذرت دکالب 7240 و چرا با این صراحت و در یک کلام ؟

چرا بذر ذرت دکالب 7240 بهترین بذر ذرت با تناژ بالا است ؟!

برای ادامه دادن به این موضوع بد نیست ابتدا بذر ذرت دکالب 7240 را بشناسیم و سپس به سوال اصلی انتخاب بهترین بذر ذرت با تناژ بالا بپردازیم . همانطور که در قسمت معرفی محصول نیز اشاره شد بذر ذرت دکالب 7240 یکی از بهترین بذور هیبرید دو منظوره و پر تولید کمپانی آلمانی – آمریکایی بایر مونسانتو است . کمتر کشاورزی در جهان پیدا می شود که کمپانی معروف بایر تولید و عرضه کننده انواع کود ، بذر و سم را در دنیا نشناسد ، و اگر بگوید که کمپانی بایر را نمی شناسم بعید است او یک کشاورز حرفه ای باشد .

با آنچه در مقدمه معرفی بذر ذرت دکالب 7240 به عنوان بهترین بذر ذرت با تناژ بالا گفته شد باید ادامه داد ، بذر ذرت آلمانی آمریکایی دکالب 7240 به لحاظ تولید علوفه در شرایطی که همه چیز از سیستم و نوبتهای آبیاری مناسب گرفته تا در اختیار بودن تمام نیازهای تغذیه ای دخیل در یک تغذیه مناسب برای گیاه ذرت و … دارای پتانسیل تولیدی به میزان کمی بالای 110 تن در هکتار است و این اصلا غلو آمیز نیست چرا که وسعت سطح برگ ، طول و درازای آن ، قطر ساقه و ارتفاع آن که در شرایط ایده آل تا 3 متر به راحتی قابل پیش بینی است به همراه میزان متوسط بلال 2 تا 3 ، ایده آل ترین تولید برای کشاورز ذرت کار محسوب می شود و قطعا با خود خواهد گفت بهترین بذر ذرت با تناژ بالا همین بذر ذرت دکالب 7240 است بدون هیچ تردید !

 

دیدگاهتان را بنویسید